Девет домаћих стартапова, девет тимова и још десет малих и средњих предузећа понудили су најиновативније идеје на другом годишњем конкурсу StarTech програма и заслужено освојили бесповратна средства од милион долара. Новац ће им помоћи да у наредних годину и по дана развију своје производе и освоје домаће и инострано тржиште. 

У конкуренцији 197 пријављених пројеката, истакле су се многе интересантне идеје, између осталог за развој самоодрживих еколошких кућа, антикаријес гела, гела за гашење пожара, коша који враћа лопте после шута, паметне четкице за зубе паса и паметне кућице за љубимце, блокова за изградњу кућа са готово нултом потрошњом топлотне енергије, узгајање пчела у сопственом дому или паметних канти за одлагање амбалаже.

Чекове су им на свечаној церемонији уручили министарка науке, технолошког развоја и иновација Јелена Беговић, министар информисања и телекомуникација Михаило Јовановић, директор корпоративних послова компаније Phillip Morris за југоисточну Европу Иван Милетић и извршна директорка НАЛЕД-а Виолета Јовановић.

- StarTech идеја која се реализује другу годину заредом представља значајну подршку, не само постојећим стартап компанијама, већ и охрабрење истраживачима да отворе овакав вид компанија и крену путем предузетништва. Мислим да се на овај начин показује колико је битна подршка како државе са једне стране тако и цивилног и приватног сектора ако желимо да појачамо и иновациони екосистем, али и технолошки развој читавог друштва – изјавила је министарка Беговић.

- Влада Републике Србије, на челу са премијерком Аном Брнабић, је још 2017. године поставила дигитализацију за приоритет. У новим технологијама видели смо развојну шансу, коју не смемо пропустити као држава и током протеклих 5 година инвестирали смо у развој инфраструктуре, дата центре, развој многобројних сервиса, система, суперкомпјутер. Радили смо и на унапређењу правних оквира, на подстицају привреде,  јер верујемо да ће нам знање и креативност, ако им пружимо адекватне услове за раст и развој омогућити да се у овом дигиталном добу још брже развијемо - истакао је министар Јовановић. 

Јовановић је још једном честитао свим добитницима грантова и истакао важност StarTech програма за стартап екосистем у Србији. StarTech програм вредан пет милиона долара покренут је крајем 2020. у циљу подршке дигиталној трансформацији малих и средњих предузећа. Део је трогодишњег пројекта компаније Phillip Morris за промоцију иновација и технолошког развоја у Србији, који спроводи НАЛЕД заједно са Владом Србије.

Бројни пројекти одабраних грантиста окренути су добробити људи, као што су апликација са аватаром који видео садржаје претвара у знаковни језик за глувонеме, уређај који помаже парализованим особама да поврате изгубљене функције, платформа за телемедицинске онлајн консултације с лекарима и психолозима или апликација за фитнес тренинге у дому која путем софтвера и хардвера прати виталне параметре и сугерише начин вежбања. 

- Новац и идеја некад нису довољни ако немате подршку државе. Подстицајна регулатива охрабриће и олакшати да нека иновативна замисао добије употребну вредност и своје место у друштву. StarTech је препознат као пројекат који јача сарадњу науке, привреде и државе, а уз то унапређује и приступ финансирању. Поносан сам на резултате, али и замајац који је дао теми иновација у друштву. Трансформацију коју је Влада зацртала треба да подржимо сви, јер је и динамика којом долазимо до напреднијег друштва веома важна – истакао је Иван Милетић.

Висина подршке коју су добили грантисти креће се од 22.500 до 65.000 долара, а поред тога моћи ће да користе и ваучерски програм за експертску помоћ у областима заштите интелектуалне својине, маркетинга и изласка на страно тржиште. Поред директне финансијске подршке иноваторима, StarTech програм фокусиран је и на унапређење иновационог екосистема у којем послују и развијају своје пројекте. 

- Толико добрих идеја обавезују нас да успех грантиста буде и наш посао. Зато у оквиру StarTech-а пуном паром радимо на томе да им обезбедимо услове пословања по највишим стандардима. Из StarTech кухиње ускоро ће изаћи друго издање Сиве књиге иновација која дефинише процедуре и прописе које је потребно унапредити. Новој Влади упућујемо и две иницијативе за унапређење положаја предузетника паушалаца које треба усвојити до краја године, за продужење ограничења максималног повећања пореза и промену модела опорезивања паушалаца који раде на интернету – истакла је Виолета Јовановић.

Учесници догађаја имали су прилику да се у Experience зони упознају са производима проистеклим из подршке добијене на прошлогодишњем конкурсу, од којих су неки већ у продаји. Први мобилни ЦТ скенер чији је развој финансиран кроз StarTech стигао је на тржиште Америке. За њим ће врло брзо и иновативни препарат против хелико бактерије који је добио дозволу институција САД. Креиран је и први софтвер за откривање фалсификата брендираних производа у онлајн продаји, као и регрутер базиран на вештачкој интелигенцији који ће на себе преузети велики део послова HR служби око избора кандидата за посао. Израђен је прототип вишесензорског пострехабилитационог уређаја на бази видео игара, а у фази тестирања је и иновативни пробиотик за дијабетес.

Кандидати који се нису нашли међу грантистима и сви остали предузетници са иновативним идејама добиће прилику већ на пролеће 2023. да се пријаве на трећи годишњи конкурс.

Добитници грантова

Највише грантова, укупно 18, додељено је у Лоту 1 намењеном подршци почетницима у пословању да развију иновативну идеју у прототип производа. Добитници грантова су ARTIFIT, BioCombat, Bright Signal, City&Me, DeepNetts, DokTok, EndrofitTim, LOGERA, MOONSHAIN, Nais Robotics, nZebrikTim, RedTech, Sanbioty, SAVEMA, Smart City Technologies, SMARTSY, TillBox, VALUATOR.  

У Лоту 2 намењеном подршци изласку иновативног производа на тржиште додељено је седам грантова, а добитници су GoldenBee, Solagro Smart Recycling, Vis Health, ALFANUM, Laviefarm, 3F – Fit Fabricando Faber и EM Analytics Solution.  

Три гранта додељена су у Лоту 3, првенствено намењеном изласку на инострано тржиште. Добитници су предузећа Coming, Syncit Group и Softech Solutions.

Ове године прилику да изабере свог фаворита имала је и публика која је највише гласова дала тиму Logera за развој еколошки одрживих микро објеката за становање и туризам.